صفحه اصلی / مقالات / کنسل کردن رزرو هتل و بلیط هواپیما

کنسل کردن رزرو هتل و بلیط هواپیما

تصور کنید قصد سفر دارید و در لحظات آخر به هر دلیلی قادر نیستید طبق برنامه ریزی خود پیش بروید و مجبور به کنسل کردن بلیط هوایپما و کنسل کردن رزرو هتل موردنظر خود شوید.

در این مواقع چه مراحلی را باید انجام دهید؟ آیا میتوانید پول رزرو را پس بگیرید؟

با بدوکیش همراه باشید تا نکاتی را در خصوص کنسل کردن رزرو هتل و بلیط هوایپما بررسی کنیم.

کنسلی هتل و هواپیما

کنسل کردن بلیط هوایپما :

ممکن هست شما پس از خرید بلیط به هر دلیلی مجبور به کنسل کردن بلیط هواپیما شوید. کاری برای شما پیش آمده و مجبور به ماندن در شهر خود شوید. در این حالت امکان کنسلی بدون جریمه وجود دارد؟ چند ساعت قبل پرواز توانایی کنسل کردن بلیط را دارید؟

در ادامه به این سوالات پاسخ خواهیم داد.

  • کنسل کردن بلیط چارتر : 

قبلا در مورد تفاوت بلیط چارتر و سیستمی صحبت کردیم و همانطور که میدانید برای بلیط چارتر شرایط خاصی حکفرماست که باعث میشود کنسلی آن هم زیاد راحت نباشد.

برای کنسل کردن بلیط چارتر لازم است با شرکت چارتر دهنده تماس بگیرید و هماهنگ کنید. تغییر ساعت پرواز یا کنسل کردن بلیط چارتر از جمله شرایط ویژه خطوط هوایی می باشد که جهت اطلاع آن باید مستقیما شرایط را به اپراتور توضیح داده و خواسته خود را مطرج کنید. 

بیشتر چارتر دهنده ها این تقاضا را قبول نمی کنند و اقدام خاصی برای کنسل کردن بلیط صورت نمیپذیرد حتی اگر حاضر باشید جریمه آن را پرداخت کنید. پس لازم است قبل از خرید چارتر تمام شرایط را در نظر بگیرید.

  • کنسل کردن بلیط های آنلاین هوایپما :

اگر به صورت انلاین بلیط خریداری کرده باشید میتوانید از خود سایت اقدام به ثبت درخواست کنسلی پرواز کنید. ( در صورتی که پرواز چارتری نباشد ، سایر پرواز ها قابلیت کنسل کردن از داخل سایت را دارا می باشند. )

برای کنسل کردن بلیط های آنلاین وارد پنل کاربری سایت شده و شیوه پرداخت هزینه بلیط را تعیین میکنید که پول به حسابتان برگردد و یا اکانت شما در سایت شارژ شود.

کنسل کردن بلیط هوایپما

  • کنسل کردن بلیط های رفت و برگشت :

تصور کنید شما قصد دارید تعطیلات خود را در جزیره کیش سپری کنید ، بلیط رفت و برگشت خریداری میکنید و پس از مدتی اقامت در هتل های کیش و انجام تفریحات کیش تصمیم میگیرید چند روز بیشتر در جزیره بمانید ، در این صورت بلیط برگشت شما بلا استفاده میشود و باید بلیط را کنسل کنید .

 شما میتوانید بلیط را کنسل کنید اما با بالاترین جریمه ممکن روبه رو می شوید.

 طبق نرخ نامه بیشترین مقدار جریمه را باید بپردازید به این دلیل که بلیط رفت و برگشت ارزان تر از بلیط یک طرفه می باشد. در پرواز های خارج ایران هم اگر بلیط رفت استفاده نشود بلیط برگشت خود به خود کنسل میشود.

  • کنسل شدن بلیط توسط شرکت هوایپمایی :

گاهی شما برای سفر حاضر هستید اما پرواز توسط شرکت کنسل میشود و به شما اعلام میشود بخاطر شرایط بد جوی قادر به پرواز نیستند. در این حالت شما هم میتوانید پول خود را پس بگیرید و هم میتوانید پیشنهاد آن ها را مبنی بر تغییر ساعت پرواز بپذیرید.

اگر حاضر نبودید در ساعت دیگری پرواز داشته باشید میتوانید کل هزینه بلیط را دریافت کنید.

  • جریمه کنسل کردن بلیط هواپیما :

زمانی که بلیط هوایپما را به هر دلیلی کنسل میکنیم ملزم به پرداخت جریمه می باشیم که بسته به شرایط نرخ جریمه متفاوت است.بیشترین نرخ جریمه مربوط به کنسلی نیم ساعت قبل از پرواز است که هیچ هزینه ای برگردانده نمیشود.

در جدول زیر نرخ جریمه ها در شرکت مختلف هوایپمایی را مشاهده می فرمائید :

کنسلی بلیط هوایپما

کنسل کردن رزرو هتل 

کنسل کردن بلیط هتل هم ممکن است به دلایل مختلفی رخ دهد. به طور مثال پرواز کنسل و یا سفر لغو شده باشد و یا حتی مسافر پس از اقامت در سفر تصمیم خود را عوض کرده و قصد داشته باشد در هتل دیگری ساکن شود. از انجائی که امروزه اغلب رزروها اینترنتی انجام میپذیرد شما قادر خواهید بود انلاین رزرو هتل خود را کنسل کنید. هر هتل قوانین مخصوص به خود را در این زمینه دارد که حتی گاها هتل ها اجازه کنسل کردن نداده و پول را به شما برنمیگردانند. پس بهتر هست قبل از رزرو بلیط هتل قوانین مربوط به کنسلی همان هتل را مطالعه فرمائید.

نکات مهم در خصوص کنسل کردن هتل : 

  • کنسل شدن پرواز یا شرایط بد آب و هوا برای هتل قابل قبول نخواهد بود و شما را طبق قوانین خود جریمه خواهند کرد.
  • در صورتی که هتلی در خارج کشور رزرو کرده اید و بنا به دلایلی نتوانستید به موقع به پرواز برسید هتل هیچ گونه مسئولیتی را متحمل نمی شود.
  • در تعطیلات که مسافر زیاد است شما نمیتوانید رزرو خود را کنسل و پول را پس گیرید.
  • در ایام عادی 72 ساعت قبل به هتل خود اطلاع داده تا رزرو را کنسل و پول را به حساب شما برگردانند. معمولا 10 درصد از مبلغ رزرو به عنوان جریمه کسر می شود.
  • دقت داشته باشید که اگر 5 روز هتل را رزرو کردید و روز دوم قصد رفتن داشته باشید در همان لحظه باید با هتل هماهنگ کنید تا رزرو روز های اینده شما را کنسل کنند و پول برای شما واریز شود.

رزرو هتل

برخی از قوانین کنسل کردن هتل در سایت بدو کیش :

۱- مسافرین محترمی که به هر دلیل از انجام سفر منصرف می گردند باید در اسرع وقت کنسلی رزرو خود را به اپراتور پشتیبان رزرو خود اطلاع دهند .
۲-مسئولیت نداشتن مدارک کامل هویت و زوجیت(در اکثر هتل ها تنها عقد نامه دائمی مورد پذیرش واقع می شود) که قانونا موجب عدم پذیرش میهمان درهتل می شود به عهده میهمان بوده و عموما هتل ها در این موارد یک شب کنسلی را دریافت می کنند.
۳- رزرو های نوروزی و رزروهای ایام پیک (تابستان،تعطیلات ،اعیاد،شهادت ائمه اطهار و...ایام پیک می باشد) به هیچ عنوان کنسل نمی شود و هیچ مبلغی به مسافر عودت داده نمی شود.
  ۴- رزرو های مربوط به هتل های کیش و قشم که اغلب گارانتی و تور می باشند و هتل هایی که در قالب خدمات تور ارائه می گردد به هیچ عنوان کنسل نمی شود.
۵- متاسفانه به دلیل اینکه قانون واحدی جهت مبلغ و میزان کنسلی هتل ها وجود ندارد و این قوانین بین شهر ها و هتل ها در ایام مختلف،متفاوت می باشد، تعیین مبلغ کنسلی به عهده هتل بوده و مرکز نقشی در تعیین میزان کنسلی ندارد .
۶- مبلغی که باید به مسافر عودت داده شود به دلیل دریافت صورت حساب از هتل و انجام مراحل حسابداری بین ۱۰ تا ۱۵ روز از تاریخ اعلام کنسلی مسافر به حساب ایشان واریز می گردد.
 

هتل شایگان کیش

دسته ی دانستنی ها 1397/12/27 0 نظر 366 بازدید 12 پسند

سوالات متداول درباره مقاله کنسل کردن رزرو هتل و بلیط هواپیما

نظرات کاربران درباره مقاله کنسل کردن رزرو هتل و بلیط هواپیما

در مورد این مقاله نظری ثبت نشده است. شما اولین نظر را ثبت کنید.
بخش پشتیبانی بدو کیش آنلاین میباشد. اگر سوالی دارید میتوانید از اپراتورهای ما کمک بگیرید.