صفحه اصلی / مقالات / جزیره کیش

جزیره کیش

دسته ی تفریحات کیش 13/10/1397 09:27:38 ق.ظ
0 نظر 13 بازدید 0 پسند
مقاله ی محبوب
جزیره کیش

جزیره کیش یکی از جزایر دریای خلیج فارس در شهرستان بندر لنگه در استان هرمزگان و یکی از مناطق گردشگری استان هرمزگان در جنوب ایران است.در گذشته کیش را به اسم (قیس) میشناختتند.

جزیره بیضی شکل کیش در 12 کیلومتری کرانه شیبکوه قرار گرفته است و در هر سال حدود یک میلیون و هفتصد هزار نفر گردشگر به جزیره کیش سفر میکنند.

جزیره کیش موقعیت مکانی

تاریخچه جزیره کیش

در کتاب های تاریخی گفته شده است که از زمان هخامنشیان، اشکانیان و ساسانیان جزیره کیش در اختیار ایران بوده ولی با پیشرفت اسلام جزیره کیش به دست خلفای اموی افتاده بود.

این جزیره تا سال 249 هجری قمری تحت سلطه خلفای اموی بود. تا اینکه در سال 249 هجری قمری یک ایرانی اهل  ری،  خلیفه را بیرون کرده و تمام جزیره های خلیج فارس و بحرین را به تسلط خود در آورد.

حاکمیت ایرانیان بر جزیره کیش از نامه های نوشته شده توسط ایشان به زبان پهلوی است. از زمان حکومت (آل بویه) و بعد از آن در زمان (سلجوقیان) و (اتابکان فارس) و (ملوک هرمز) و (آل مظفر) و (تیموریان) چزیره کیش تحت حکومت ایران بود. در زمان سلجوقیان جزیره کیش تبدیل به یکی از بزرگترین مراکز تجاری در خلیج فارس شد.

از سال 912 تا 1031 ، جزیره کیش مثل جزیره هرمز تحت سلطه پرتغالیها افتاد و در همان سال امام قلی خان (سپهسالار شاه عباس) موفق شد بحرین و خلیج فارس و تمامی جزیزه هارا فتح کند، از آن زمان به بعد کیش یکی از جزیره های ایران در خلیج فارس شناخته شد.

آب و هوای جزیره کیش

کیش آب و هوای گرم و مرطوبی دارد و میانگین دمای هرسال این جزیره 26/6 درجه سانتی گراد است. در کل جزیره کیش خشک و کم باران است و در فصول زمستان بارندگی بصورت رگبار است.

جمعیت جزیره کیش

جمعیت جزیره کیش در سال 1390 طبق آمار سرشماری همگانی نفوس و مسکن ، حدود 24819 نفر بوده است که اکثرا در خود شهر کیش ساکن هستند. به کسانی که در شهر کیش زندگی میکنند کیشوند میگویند.

موسیقی در جزیره کیش

در کیش کنسرت های بسیاری برگزار میشود که بیشتر آنها خواننده های ایرانی هستند که طرفداران بسیاری نیز دارند. حمید خندان و امیر عبداله دونفر از کمدین ها و خواننده های محبوب و معروف جزیره کیش هستند.

کنسرت جزیره کیش

جاذبه های تاریخی جزیره کیش

میتوان به شهر تاریخی حریره، شهر زیر زمینی کاریز و پایاب به عنوان  جاذبه های تاریخی اشاره کرد. حریره نام شهر قدیمی است که خالی از سکنه می باشد و مربوط به زمان قیاصره است. اسم شهر حریره از روی اسم ملکه شهر گرفته شده است.

اکنون قسمتی از شهر که عمارت کاخ ملکه حریره بوده ، بازسازی شده است. چند نمونه از مهمترین کشفیات این شهر شامل : حمام، قنات، آب انبار، عمارت اعیانی و مسجد حریره می باشد.

شهر تاریخی حریره در جزیره کیش

مسجد امیر که مربوط به زمان قاجار است ، در جزیره کیش واقع شده است که عبدالرحمان یوسف پور پیش نمازی این مسجد را به عهده دارد. این مسجد با شماره ثبت 2193 در تاریخ 16 آذر 1377 به عنوان یکی از آثار ملی به ثبت شده است.

جاذبه های تفریحی جزیره کیش

جزیره کیش در سال های اخیر بخاطر اثر های تاریخی و جاذبه های تفریحی مورد استقبال قرار گرفته است. سواح و مکان های تفریحی مانند: پارک هنر ،ساحل مرجان کیش ، پارک آبی ،ساحل های ماسه ای-مرجانی ،آکواریوم ،پارک دلفین ها ،باغ وحش ،باغ پرندگان کیش ،کلبه هور ،شهر زیر زمینی کاریز ،کشتی های تفریحی، هتل ها و... برخی از جاذبه های گردشگری جزیره کیش میباشند.

جزیره کیش تفریحات

جزیره کیش در غرب آسیا از سوی سازمان گردشگری جزء چهارمین مقصد گردشگری اعلام شده است. دلیل این امر چشم انداز زیبای دریای هرمز و فضاهای خیره کنند است.

نماد جزیره کیش کشتی یونانی است و این مکان گردشگران بسیاری را جذب میکند، در نزدیکی ساحل کلوپ کشتی به گل نشسته یونانی افتتاح شده است. کشتی یونانی در سال 1345 در نزدیکی روستای باغو به گل نشسته است.

جزیره کیش کشتی یونانی

 پارک میر مهنا، پارک درخت سبز، باغ راه و... جزء پارک های سرسبز و بسیار زیبای جزیره کیش می باشد.

آخرین نظرات کاربران

در مورد این مقاله نظری ثبت نشده است. شما اولین نظر را ثبت کنید.